Obiektyw podstawą dobrego zdjęcia
Dlatego powinniśmy odwiedzić polecany sklep fotograficzny, gdzie profesjonalny sprzedawca podpowie nam, jaki zestaw „szkieł” warto skompletować, aby uzyskać wymarzony efekt. Wybierając producenta ”szkieł”, trzeba postawić na firmę mająca renomę na rynku i szeroką siecią serwisów.
Stara dobra SigmaObiektywy japońskiej firmy Sigma mają od lat ustaloną pozycję lidera wśród wytwórców „szkieł” zarówno do lustrzanek cyfrowych, jak i bardzo popularnych aparatów bezlusterkowych.
Ciekawa wiadomość? Jeżeli tak myślisz, poza tym sprawdź ten odsyłacz – odnajdziesz o wiele więcej w ofercie (http://www.magicplay.pl/?265,pl_the-capsule-show), która dotyczy rozważanej tutaj tematyki.
Zazwyczaj jej produkty są też tańsze od firmowych „szkieł” producentów aparatów. W zależności od tego, jaki aparat posiadamy, mamy możliwość wyboru mocowania do modeli firm Nikon, Canon, Pentax, Panasonic, Sony czy Olympus. Sigma-sklep”Sigma Sklep ma w swojej ofercie również własnej produkcji lustrzanki z serii Merrill. Oferta tego producenta jest bardzo różnorodna, możemy kupić szkła standardowe, zoomy szerokokątne, obiektywy typu tele, rybie oko i makro. Osobną grupę produktowi stanowią obiektywy do modeli z wymienną optyką, tzw. bezlusterkowców.
Jaki obiektyw na początek?Kupując obiektyw, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego rodzaju fotografie będziemy pstrykać najczęściej. Jeśli lubimy fotografować pejzaże i rodzinne zdjęcia z wakacji, nie ma sensu kupować „szkieł” np. do makrofotografii. W doborze „szkła” poza – rzecz jasna – ceną istotna jest jasność obiektywu, stabilizacja, silnik wmontowany w naszym „szkle”, ogniskowa, rodzaj mocowania i rodzaj matrycy naszego aparatu. Na początek warto nabyć obiektyw stosunkowo lekki, z wbudowanym silnikiem i stabilizacją obrazu, gdyż jest idealny dla początkujących fotografów. Od razu warto nabyć też filtr UV, a w kolejnym etapie pomyśleć o stabilnym statywie, najlepiej z włókien węglowych. Jeśli mamy niewielki budżet, sprzedawca doradzi nam, jaki sprzęt nabyć w pierwszej kolejności, a co możemy dokupić później, w miarę udoskonalania naszych fotograficznych umiejętności.