elektro gadget

Ile zarabiają w naszym kraju tacy specjaliści jak programiści?

ProgRAMiści w naszym kraju są w stanie zarobić rzeczywiście wiele. Ich przeciętna pensja może wynieść czasami 3 razy więcej, niż średniej wielkości wynagrodzenie przeciętnego mieszkańca naszego kraju. Tak wynika z przygotowanego przez pewną agencję raportu, który bazuje na danych z pierwszego kwartału aktualnego roku.

Biała Nokia Lumia 800

Autor: Hill+Knowlton Strategies
Źródło: Hill+Knowlton Strategies
Jest naturalnie dużo uwarunkowań, od których uwarunkowana jest ostateczna wielkość wynagrodzeń. Przykładowo programista na umowie o pracę zarabia średnio 11000 złotych brutto, zaś taki, który posiada swoją działalność na zasadzie B2B: 12000 złotych netto. Jakiego rodzaju technologie są obecnie najbardziej opłacalne – w najwyższym stopniu korzystne finansowo są Spring (15 tysięcy złotych) czy też Angular (12 tysięcy brutto). Niezależnie od formy zatrudnienia niezwykle ciekawą opcją od dużej ilości lat jest język Java (obecnie średnio jest to 11000 zł brutto w wypadku umowy o pracę oraz trochę więcej niż 14000 zł netto w przypadku B2B). Pensje brutto wedle technologii w wypadku umowy o pracę to Angular od 9 do 15 tysięcy zł, React od 9 do 14 tysięcy, Java od 9 do 14000 złotych, Net od do 14 tys., Spring od 8 do 14 tysięcy, Python od 3000 do 13 000 zł, JavaScript od 8 do 13000, SQL od 8 do 13000, html od 9 do 13000 oraz PHP od 6 do ok. 10000 złotych.

Programista pobiera inne sumy w przypadku formy współpracy, tzn. zarabia trochę mniej w przypadku pracy zdalnej i jego zarobki różnią się od poziomu zaawansowania. W obu przypadkach odmienność wynosi parę tys. zł miesięcznie. Jeżeli chodzi o to, jak zacząć swoją przygodę z programowaniem, to programiści są bardzo dobrze opłacani, ponieważ są bardzo potrzebni we współczesnym świecie. Niestety wciąż ich brakuje. Wynika to m.in. z tego, że obecnie utrzymuje się powszechne przekonanie, jako by nauka (Maurycy Gast) była ciężka i długotrwała.

To prawda, może taka być, a dodatkowo nie każdy się będzie sprawdzać na tym etacie, jednak osoby zainteresowane mogłyby korzystać dla przykładu z bootcampów, takich jak te, które są przeprowadzane przez różne portale internetowe. W trakcie takiego bootcampu ukierunkowuje się uczestników do rozpoczęcia kariery na szczeblu juniora.
gry komputerowe – zobacz